Napenjalne vrvi

V enem izmed prejšnjih blogov smo govorili o napenjalcih. Čemu služi napenjalec, kaj to je in kako si z njim olajšate napenjanja jadra, si lahko preberete tukaj

Pri napenjanju jadra je poleg uporabe napenjalca zelo pomembna tudi uporaba ustrezne napenjalne vrvi. V nadaljevanju bomo poskušali na kratko pojasniti, kakšne napenjalne vrvi poznamo ter kako se med seboj razlikujejo po lastnostih in uporabi.

Če celotno razlago okoli napenjalnih vrvi kar se da poenostavimo in poskušamo čim manj zavozlati, lahko rečemo, da obstajata dva tipa napenjalnih vrvi: osnovna napenjalna vrv in napenjalna vrv dyneema.
 

1. OSNOVNA NAPENJALNA VRV

Kot že samo ime pove, gre za najpogosteje uporabljeno vrv med surfači. Ta vrv je kompromis med ceno in vzdržljivostjo. Glavni material je poliester, debelina same vrvi pa je 4 mm. Te vrvi so v osnovi že tovarniško raztegnjene, zato so precej bolj trdne in robustne. Za napenjanje jadra je potrebno uporabiti še napenjalec, na katerega lahko navijemo vrv, da jo zategnemo.

                                                                               

Če redno uporabljate to vrv, morate imeti v mislih, da ni večna. Večkratno napenjanje jadra, sol, pesek in sonce so tisti dejavniki, ki negativno vplivajo na samo vrv. Redni pregledi in redna menjava vrvi so zato priporočljivi. Sami priporočamo menjavo te vrvi na cca. 2 leti oz. 30 surfaških dni. Seveda, če vrv uporabljate na otroškem rigu ali pa le takrat, ko bolj ležerno surfate, je sama obraba neprimerno manjša kot takrat, ko se podate na burjo, ki piha s 40 vozli.
 

2. NAPENJALNA VRV DYNEEMA

Kot že samo ime pove, je ta vrv narejena iz materiala dyneema. Največja prednost te vrvi je, da je zelo vzdržljiva in praktično neuničljiva. Na osnovnih napenjalnih vrveh se na določenih delih že po nekajkratni uporabi poznajo obraba in poškodbe, medtem ko vrv dyneema še vedno izgleda kot nova. Vrv dyneema je zaradi svoje strukture pri napenjanju samega jadra tudi rokam in hrbtu bolj prijazna. Za napenjanje jadra boste tako porabili precej manj truda in sile. Nizka teža, odpornost in vzdržljivost so tiste lastnosti, zaradi katerih tudi sami priporočamo vrv dyneema.

                                                                                    
 
Če vsaj malo pregledate splet, boste ugotovili, da obstaja, vsaj poimensko, več različnih vrvi, a gre pri večini za eno izmed zgoraj opisanih vrvi z drugačnim poimenovanjem.
 

Komu priporočamo uporabo katere vrvi?

Sprva bi povedali, da je varnost na prvem mestu. Zaradi manjše obrabe, poškodb in posledično možnosti, da se vrv strga, vsem priporočamo uporabo vrvi dyneema. Kljub vsemu se zavedamo, da je več dejavnikov, ki vplivajo na to odločitev.

Torej, če surfate le 10 dni med poletnimi počitnicami na maestral (10 vozlov vetra) in ob obali, vrvi dyneema ne potrebujete zelo nujno. Navadna napenjalna vrv bo čisto zadostovala vašim potrebam, vseeno pa priporočamo reden pregled vrvi in menjavo na 2 leti.

Tistim, ki letno naberete 20–30 črtic na vodi in jadrate v širokem spektru vetrov, valovih in podobnih razmerah, ko je vaša varnost lahko odvisna tudi od opreme, ki jo uporabljate, pa vsekakor priporočamo uporabo vrvi dyneema.

Tudi če pogledamo iz ekonomskega vidika, vidimo, da je na kratki rok navadna napenjalna vrv sicer cenejša, a da na račun manj pogoste menjave vrvi dyneema, razliko v ceni kaj hitro »prinesemo noter«. Da ne omenjamo tega, da je sama vrv dyneema bolj zanesljiva.
 
Za slalom in race jadra priporočamo 2 metra vrvi na jadro, medtem ko priporočamo za manjša jadra 1,5 m vrvi na jadro.