Napenjalci

Za jadranje na deski potrebujemo poleg velikih kosov opreme (jadro, jambor, deska) tudi številne manjše, pogosto neopazne dodatke ki pa imajo kljub vsemu pomembno vlogo. Te kose lahko razdelimo v dve skupini. V prvi skupini so tisti, ki jih neposredno in nujno rabimo, da se lahko odpravimo na vodo – recimo zglob, smernik ali pa le adapter za jambor RDM. V drugi skupini pa so tisti kosi opreme, ki so v uporabi le posredno in niso nujni. Z zaščitno torbo za desko se res ne moremo peljati po valovih, vendar odlično ščiti desko pred morebitnimi poškodbami. Ali pa recimo napenjalec, ki nam močno olajša napenjanje jadra. Teh nenujnih kosov opreme je res manj in se da tudi brez njih odlično surfati, vendar imajo svojo določeno funkcijo in so tukaj z namenom. Njihov namen je, da nam olajšajo določene procese, dvigujejo raven jadranja na deski ali pa zgolj skrbijo za preventivo pred poškodbami (nas ali pa opreme). Uporaba tovrstnih produktov je torej priporočljiva, vendar gre tudi brez njih.

V nadaljevanju bomo govorili o napenjalcih.

Kaj napenjalec pravzaprav je?
Kot že samo ime pove, gre za orodje, ki nam je v pomoč pri napenjanju jadra. Namen napenjalca je, da poskrbi za bolj natančno napenjanje jadra ter prepreči morebitne poškodbe, ki nam jih lahko povzroči vrv, če jadro napenjamo oz. popuščamo le na roke. Pri poškodbah gre povečini za odrgnjeno kožo, ki nastane ob popuščanju ali zategovanju jadra. Do nekoliko bolj nerodne poškodbe lahko pride, če smo pri popuščanju jadra premalo previdni in odločni ter nam kožo na roki hitro potegne med vrv in »morskega psa« (kovinski del na podaljšku, ki poskrbi, da vrv ne popusti). Skratka, zelo nepotrebna poškodba, ki nas v najhujšem primeru lahko zadrži za kakšen dan več na plaži. :)

Poznamo več vrst napenjalcev. Vsak ima svoje prednosti in slabosti.

1. Osnovni napenjalec na dve roki

To je najbolj osnoven napenjalec na trgu. Uporaba je čisto preprosta, saj vrv napeljemo čez obe luknji, nato pa še zavijemo po sredini, da dodatno preprečimo popuščanje. Napenjalec lahko primemo na sredini le z eno roko in napnemo jadro, vendar je v tem primeru potrebna nekoliko večja sila. Priporočamo, da se usedete na tla, primete napenjalec z obema rokama in se oprete z nogo v podaljšek. Nogo iztegnete in tako poskrbite, da delo opravi noga, in ne hrbet (če jadro napenjate zakrčeni in z rokami). Jadro je nato treba le še napeti do točke, ki jo predvideva proizvajalec, in že ste pripravljeni na akcijo!
                                                                                  

2. Napenjalec na dve roki z vijačnim nastavkom

Ta napenjalec se od zgoraj opisanega razlikuje v tem, da ima na enem izmed koncev še križni vijačni nastavek, ki je namenjen temu, da z njim privijemo vijak in pričvrstimo smernik, privijemo odzračni ventil, spremenimo zanke na deski. Zaradi svoje priročnosti (dve funkciji v enem) je verjetno tudi najbolj pogosto uporabljen napenjalec. Sam način napenjanja jadra je enak kot pri zgoraj opisanem napenjalcu.
                                                   

3. Napenjalec na eno roko

Napenjalcu na eno roko se po domače reče tudi »morski pes«, saj ima nalogo, da vrv »prime in stisne« ter je ne izpusti, dokler ne spremenimo kota vrvi glede na orodje. Vrv enostavno zataknemo nanj, se z nogo upremo v podaljšek, nogo iztegnemo in tako napnemo jadro. Postopek napenjanja je enak kot pri zgornjih opisanih napenjalcih, le da moramo uporabljati le eno roko. Za napenjalca je zelo majhen in je zaradi tega izjemno priročen. Odličen je za tiste, ki ga želite imeti vedno pri sebi, saj ga lahko pospravite v žep kopalk ali pa zataknete pod neopren.
                                                                                                                  

4. Vitel napenjalec

Ta napenjalec je zelo elegantna rešitev za tiste, ki bi radi najbolj optimalno natrimali jadro, vam manjka malo moči v rokah ali pa zgolj želite to opraviti z manj sile in truda. Vitel zataknete v peto oz. podaljšek, čez vitel napeljete vrv in vrtite ročico. Slednjo enostavno vrtite za obrat, pol obrata oz. točno do točke, ko je po vašem mnenju jadro idealno napeto. Z vsemi ostalimi pripomočki zelo težko dosežete takšno natančnost kot z vitlom. Prednost vitel napenjalca je tudi ta, da jadro napenjate enakomerno, brez naglih in eksplozivnih gibov – tako se tudi sile enakomerno razporejajo po jadru in jamboru. Nekoliko bolj neroden je le zaradi velikosti, saj ga ne morete spraviti v žep, zaradi kompleksnosti sistema pa je v primerjavi z ostalimi možnostmi tudi cena višja.
                                                                                                                              
Kakšni so alternativni pripomočki?

Velikokrat se nam tudi zgodi, da napenjalec pozabimo oz. želimo na plaži nekoliko prenastaviti jadro. Takrat si lahko pomagamo s pripomočki, ki jih imamo pri roki. Pogosto je to kakšen kos palice, kamen. Pri uporabi pripomočkov iz narave pa vendarle opozarjamo na previdnost, da z njimi ne poškodujemo vrvi.

Poleg pripomočkov, ki jih najdemo na plaži, lahko uporabimo tudi tiste surfaške, ki jih imamo s sabo. Trapez oz. kljuka trapeza je zaradi svoje robustnosti in zaobljenosti ravno tako primerna za napenjanje jadra. Če nimate trapeza, lahko uporabite tudi zglob, vendar vas opozarjamo, da sami tovrstnega načina ne priporočamo – služi naj le v nujnih primerih, saj lahko zglob nevede poškodujemo. 

Napenjalci za jadra so zagotovo zelo priročni in uporabni dodatki. Kateri je najbolj primeren, je čisto odvisno od vsakega posameznika. Uporabo napenjalca seveda priporočamo, saj z uporabo le-tega zagotovimo, da jadro na jamboru lepše stoji in boljše dela, dlani so pred začetkom surfanja v optimalnem stanju, hkrati pa preprečimo tudi vse morebitne poškodbe napenjalnih vrvi, ki nastanejo, če uporabljamo neprimerne pripomočke.


Video posnetki uporabe različnih napenjalcev

                   Napenjalec na dve roki:                                                                  Napenjalec na eno roko:                                                             Vitel napenjalec: