Wave jadra

O wave jadrih je na spletu ogromno zapisanega, vendar so vse razlage preskope ali pa preveč komplicirane. V nadaljevanju bomo skušali na preprost, a strokoven način pojasniti, kaj so wave jadra in zakaj jih izbrati …

Ko govorimo o wave jadrih, imamo pogosto v mislih majhna jadra s kvadraturo med 4 in 5 m2. Večina se ob omembi wave jader spomni na Hookipo, Mauricius, Čile ali pa kakšne druge podobne epske destinacije, kjer se dejansko vozi po valovih. In seveda so wave jadra v osnovi narejena z namenom, da se z njimi vozi v najbolj brutalnih razmerah in pogojih. Tovrstna jadra pa so seveda primerna tudi za bolj čopaste spote oz. na splošno za lokacije, kjer je veter tako močan, da potrebujemo majhna jadra.

Wave jadra se od ostalih jader razlikujejo v sledečem:

1. Profil

Spodnji rob jadra, ki gre od zadnjega dela loka do jambora, je bolj odrezan in ima manjši profil, in sicer zato, ker je spodnji rob jadra, ko vozimo po valovih, pogosto v valu. Večji kot je torej spodaj profil, prej bomo z jadrom zajeli vodo in prej nas bo ujel val. Na račun tega je jadro tudi bolj manevrično. Površina jadra in profil na spodnjem robu sta ravno v razmerah, kjer so veliki valovi, najmanj pomembna, saj nam v teh razmerah ne gre za doseganje visokih hitrosti in zapiranje prostega prostora med jadrom in desko. Seveda to tudi zaradi razmer na vodi že v osnovi niti ni možno. Na račun valov, ki pod lokom pogosto zakrivajo profil jadra pred vetrom, tudi z večjim profilom ne bi kaj veliko pridobili oz. bi še celo izgubili. Na račun tega imajo pogosto nekatera wave jadra od loka navzgor celo nekoliko razširjen profil, da jadro zajame čim več vetra.

                                             

                   Wave jadro, ki ima profil na spodnjem robu bolj odrezan profil                                                           Freerace jadro, ki ima profil na spodnjem robu povečan 

2. Ojačana površina

Wave jadra imajo pogosto manj prozornih oken, vsa površina (ali pa predvsem spodnja polovica) pa je zelo na gosto mrežasto prepredena z nitkami. Tukaj gre za ojačitve, ki preprečujejo, da bi se v primeru poškodbe strgalo celo jadro, ampak nastane luknja zgolj čez nekaj kvadratnih centimetrov. Če udarec ni preveč ekstremen, jo lahko jadro v veliko primerih odnese tudi čisto brez posledic in poškodb. Do teh poškodb pogosto prihaja pri katapultih, ko priletimo s koleni ali pa trapezom v jadro. V jadro brez ojačitev bi zagotovo naredili luknjo, ojačitve pa v veliko primerih popolnoma preprečijo nastanek luknje v jadru ali pa vsaj omilijo velikost le-te. Seveda pa je potrebno omeniti tudi to, da je ob močnem vetru in valovih pogosto zelo težaven (po možnosti preko skal) že vstop ali izstop iz vode. Takrat pogosto na jadru nastane kakšna luknja. Manjša kot je poškodba, več možnosti imate, da boste jadro uspešno sami pokrpali in bo preživelo vaš naslednji sesssion. Seveda je tudi sam material, iz katerega je jadro narejeno, pri wave jadrih za kakšno desetinko milimetra debelejši kot pri freeride jadrih.

                                            
 

3. Močnejše letvice

Wave jadra imajo v osnovi tudi trpežnejše letvice. Le-te morajo prenašali brutalne sile, do katerih prihaja zaradi sunkov vetra, pri katapultih ob padcih v jadro in seveda tudi takrat, ko v večjem valu izgubimo nadzor nad opremo in nas val »zmelje«. Če nas zmelje v velikem valu, so seveda tudi sicer možnosti, da jo bo oprema srečno odnesla, majhne, zagotovo pa letvice močno prispevajo k minimiziranju škode.

4. Teža

Ojačan material, močnejše letvice in debelejši material prinašajo tudi nekaj »slabosti«. Pri wave jadrih je glavna slabost ta, da je jadro malenkost težje, kot bi bilo lahko sicer. Glede na to, za kakšen namen so ta jadra namenjena, pa je teža zagotovo tisti dejavnik, ki najmanj vpliva na odločitev o nakupu wave jadra.

 

Dilema: Kupiti wave ali freestyle jadro?

Veliko kupcev je takih, ki ne poznajo dovolj natančno razlik med samimi jadri in se odločajo zgolj na podlagi cene, kvadrature, barve itd.

Wave jadro je, kot smo že zgoraj omenili, izdelano za bolj ekstremne razmere in je posledično tudi nekoliko težje in močnejše. Če ste sami aktivni predvsem v takih razmerah, je wave jadro za vas zagotovo najboljša rešitev. Tudi če v teh razmerah ne vozite na dnevni bazi, ampak želite imeti najtrpežnejše jadro z majhno kvadraturo, je wave jadro najboljša rešitev.

Freestyle jadra so v osnovi lažja od wave jader in so tudi namenjena za šibkejše vetrove. Konstrukcija jadra je tako podrejena manevričnosti in izvedbi trikov. Freestyle jadro je tako boljša izbira, če ne surfate v ekstremnih razmerah in želite čim več delati tudi na različnih manevrih in spretnostih vožnje. Seveda so ta jadra zaradi lažje konstrukcije in malenkost nižje teže izjemno priljubljena tudi pri nežnejšem spolu in otrocih.