Surfati s čevlji ali bos?

Surfati s čevlji ali bos? Medtem ko za polovico surfačev dileme ni – ali surfate bosi v vseh mesecih, razen zimskih, ali pa vedno surfate v čevljih. Ostali surfači pa imate dileme, ali je voda že dovolj topla, ali so kamni dovolj topi, da ne boste celi porezani, in ali je sploh kakšna razlika v tem, kako čutite desko brez čevljev oz. z njimi.
 
Ponovno velja pravilo, da ima vsaka medalja dve plati. Tudi surfanje s čevlji ali brez ima tako svoje pluse kot minuse. Sami bomo podali le nekaj smernic oz. vas opozorili na nekaj dejavnikov, na katere morate biti pozorni in s pomočjo katerih se boste lažje odločili, ali surfati bosi ali obuti.
 

1. Temperatura

Temperatura vode in zraka je tisti zelo pomemben dejavnik, ki določa, ali je obutev obvezna ali ne. Ta dejavnik je pomemben predvsem v hladnejših mesecih leta (december, januar, februar), ko si pri nas surfanja brez 5 ali 6 mm čevljev res skoraj ne predstavljamo. Z zviševanjem temperatur se zmanjšuje tudi potreba po obutvi. Za večino je voda dovolj topla že maja, da snamete čevlje in jih pospravite do oktobra ali novembra. Tisti, ki imate nekoliko bolj občutljiva stopala, pa boste to naredili kakšen mesec kasneje.
 

2. Dostop do vode, kjer surfamo

Dostop do plaže, plaža in morsko dno v plitki vodi so tisti dejavniki, ki prek celega leta določajo, ali potrebujemo čevlje ali ne. Če je dostop do vode po lepi prodnati plaži, ki se razteza tudi na morsko dno, potrebe po čevljih z vidika poškodb stopal res ni. Ostre skale, morski ježki ipd. pa predstavljajo ovire, zaradi katerih priporočamo, da obujete čevlje ter tako poskrbite, da se ne bo vaš dan končal prehitro in se vam ne bo treba nekaj dni držati stran od vode.
 

3. Možnost poškodbe na deski

Predvsem takrat ko surfamo v močnem vetru in valovih, možnosti za nastanek nepričakovanih poškodb povečajo. Če surfamo bosi, se nam hitro zgodi, da nam na deski zdrsne, se udarimo v rob zgloba in hitro presekamo kožo na stopalih. Ta poškodba je lahko kar nerodna in boleča. V valovih pri vodnem štartu se tudi kaj hitro udarimo v smernik, pri čemer se lahko porežemo. Zanke na deski so naslednji del, zaradi katerega lahko pride do poškodb prstov na nogah, če nogo nerodno porinemo v zanko, nam pri tem malo ponagaja veter in ostane kakšen prst zunaj zanke. Seveda se vse te poškodbe v čevljih ne morejo zgoditi.
 

4. Občutek v nogah in povratna informacija deske

Seveda, debelejši kot je čevelj, slabše pod sabo čutimo desko in težje prepoznamo, kaj nam ta govori. Brez čevljev se bomo med vožnjo na povratne informacije deske lahko odzivali mehkeje, natančneje in hitreje. Dejstvo je, da ko se enkrat navadite surfati bosi, je surfati v čevljih podobno kot voziti avto v pohodnih namesto v športnih čevljih s tankim podplatom ali pa brez čevljev. Tisti, ki ste navajeni surfati bosi, boste le stežka obuli čevlje, medtem ko se boste tisti, ki ste navajeni čevljev, na začetku brez njih počutili nenavadno.

5. Oprijem na sami deski

Padci, ko nam na deski spodrsne, so brez čevljev pogostejši, kot če imamo obute čevlje. 3 mm gume na stopalih nedvomno močno pomagajo, da se lažje obdržimo na deski. Seveda pa se lahko privadite tudi na surfanje s pomanjkljivejšim oprijemom, ki ga sčasoma sploh ne boste več pogrešali.

6. Zdravje kože na nogah

Zdravje je ena izmed najpomembnejših stvari v življenju posameznika. Tako kot nas čevlji na nek način varujejo (pred mrazom in poškodbami), nam po drugi strani škodujejo. To se dogaja predvsem poleti, ko je vroče, smo veliko v vodi in se pogosto zgodi, da surfaških čevljev ne sezujemo po cel dan, po možnosti cel dopust. Po nekaj dneh se nam lahko pojavijo težave s kožo, kar izvira predvsem iz tega, da so stopala ves čas »zaprta« v vlažnem neoprenu in se ne posušijo. Če uporabljamo čevlje, je zato seveda priporočljivo, da jih med malo daljšo pavzo sezujemo ter nato ponovno obujemo, tik preden se odpravimo nazaj na vodo.
 
Zgoraj našteti so le nekateri izmed dejavnikov, ki imajo pomembno vlogo pri tem, ali ste zagovorniki surfanja v čevljih ali brez teh. Sami smo mnenja, da so čevlji zagotovo priporočljiv dodatek, kadar se nahajamo na neznanem terenu in ne vemo, kaj imamo pod nogami, ali pa takrat, ko obstaja večja možnost za poškodbo stopal. Nizke temperature so tisti dejavnik, ki zagotovo močno prispeva k temu, da obujemo čevlje. V toplejših mesecih na spotih, kjer je primeren dostop do vode, surfamo, če se le da, bosi. Tisti, ki surfate bosi, kadar je le mogoče, že sami najbolje veste, zakaj in kdaj obujete čevlje (če sploh). Tistim, ki ne veste, ali bi jih imeli na nogah ali ne, priporočamo, da poskusite oba načina in boste sami videli, kaj vam najbolj ustreza. Tistim, ki ste vneti zagovorniki čevljev, pa priporočamo, da poskrbite, da poleti ne surfate v pretoplih in visokih čevljih, saj bo vožnja občutno boljša in lažja.

                                                                                                                               

V vsakem primeru pa priporočamo vsem surfačem, da imate vedno s sabo čevlje, četudi surfate bosi. Če si porežemo podplate, ne nujno med surfanjem, nas to zagotovo za nekaj dni oddalji od vode, dokler se rana ne zaceli. Kljub takšni poškodbi lahko s čevlji lažje surfamo, saj so stopala manj obremenjena. Tisti, ki surfate izključno s čevlji, preverite, v kakšnem stanju so vaši čevlji – natrgan čevelj se lahko hitro strga in vas ponovno drži stran od vode. Tega si pa zagotovo ne želi nihče …
 
Vsem priporočamo (predvsem tistim, ki surfate bosi), da si omislite takšen ščitnik, ki se namesti na zglob in preprečuje poškodbe stopal, v primeru da nam zdrsne in s stopalom močno udarimo ob zglob.