Otroci in jadranje na deski

Jadranje na deski je šport, ki je primeren tudi za otroke od nekje 5.leta starosti naprej. Kljub temu, da se tega športa marsikateri otrok priuči že zelo zgoraj, pa je pri tem potrebno upoštevati nekaj pravil. Proces učenja se za otroka močno razlikuje od odrasle osebe, ki jo lahko le postavimo na desko, podamo nekaj navodil in v najslabšem primeru priplava z desko in jadrom nazaj. Pri otrocih je potrebno za začetek zelo dobro oceniti ali je že primeren za ta šport. Kljub temu, da večkrat opazimo kakšnega otroka, ki se uči jadrati na deski, brez da bi znal plavati, sami tega nikakor ne bi priporočali, kljub temu, da je zraven ves čas prisotna odrasla oseba.

Za začetne korake, dokler vaš otrok dodobra ne osvoji osnov jadranja na deski je tako zelo pomembno, da smo vedno v bližini njega in mu lahko takoj priskočimo na pomoč. Tudi, ko jih osvoji, je pomembno, da ga imamo vedno pod nadzorom.

                                                   

Prvi pogoj (zaradi varnosti vašega otroka) naj bo vsaj osnovno znanje plavanja in izguba strahu pred »črno« (globoko) vodo. Kljub temu, če otroka smatrate za dobrega plavalca, pa priporočamo, da ga vsaj na začetku opremite z rešilnim jopičem oz. kakšnim drugim pomagalom pri plovnosti. Pri učenju se pogosto zgodi, da nas prevrne že najmanjši val oz. na drugačen način izgubimo ravnotežje, pademo v vodo ter po možnosti čez sebe povlečemo še jadro. Medtem, ko že sam nepričakovan padec v vodo lahko pri otrocih povzroči trenutek panike, kjer preprosto zamrznejo, pa se to še močno okrepi, če nanj pade še jadro.

Priporočamo uporabo neoprena tudi v primerih, ko je voda za nas odrasle dovolj topla. Otroci so na veter bolj občutljivi in jih hitreje zazebe. Večina začetnih poskusov učenja jadranja na deski se tako pogosto konča zaradi tega, ker otroka zebe in je posledično tudi hitreje utrujen. Naslednjič ga tako zelo težko spravimo na vodo, ker ve, da ga bo spet zeblo. To lahko rešimo s tankim kratkim neoprenom, ki poskrbi, da je otroku toplo in se lahko posveti učenju.

Primerna oprema je ključnega pomena. Za začetek vedno priporočamo izbiro manjšega jadra, kot večjega. Če ste se odločili, da boste otroka naučili jadrati na deski kar sami, je pomembno, da mu zagotovite tudi primerno opremo. Medtem, ko se petletni otrok začne učiti na jadru velikosti 0,5 m2; se sedemletni otrok uči na jadru 1 m2. Če se začne učiti pri desetih letih, pa za začetek še vedno priporočamo jadro 1,5 m2, da osvoji osnove, nato pa bo hitro napredoval na velikost 2 m2 oz. 2,5 m2. Pri manjših otrocih bo začetna velikost aktualna še kakšno sezono, ali pa mogoče dve, medtem, ko pri večjih otrocih (npr. 10 let in več), bo otrok do naslednjega leta verjetno že prerastel in potreboval 0,5 – 1 m2 večje jadro. Otroški rigi so popolnoma prilagojeni otroku in njegovemu procesu učenja jadranja na deski. Oprema je lažja, nezahtevna za uporabo in posledično omogoča otroku, da ima po eni uri učenja še vedno dovolj energije in vztraja naprej. Jambor je lažji, lok je tanjši in ga lažje držijo, samo jadro pa ima ravno tako zaradi preprostejše zasnove, manjšo težo in omogoča otrokom lažje rokovanje z njim.

Pri deski priporočamo velikost med 160 – 220 litrov. Seveda pa tudi nekoliko večja deska (npr. 250 litrov) ne bo oteževala učenja v primerjavi z manjšimi, zgoraj omenjenimi litražami. Deska mora imeti dodatno kobilico na sredini, saj le-ta močno poveča stabilnost same deske in držanje smeri. V zadnjih letih so se močno razvile napihljive deske, ki so poleg tega, da so lažje, tudi bolj priročne za shranjevanje doma. Tudi sami te deske zelo priporočamo. Trde deske imajo po drugi strani prednost, da so bolj odporne na poškodbe.

                    

Sedaj pa se je potrebno le še odločiti ali opremo kupiti ali najeti? Prednost najema je zagotovo ta, da vi nimate skrbi z opremo in shranjevanjem ter jo le vrnete v center in menjavate velikosti po želji. Velika slabost najema opreme je ta, da pogosto, ko je primeren veter za učenje vašega otroka, vsa oprema že izposojena in se tako otrok uči na neprimerni opremi, ob neprimernih razmerah ali pa na vodi preživi precej manj časa, kot bi si želel. Vse to pogosto vzame voljo do jadranja na deski ali pa vsaj omeji napredek. Če imate svojo opremo, pa se lahko na vodo opravite, takrat ko se vi odločite in ostanete dolgo kolikor časa želite. Otrok se bo tako naučil jadranja na deski hitreje. Pri nakupu opreme je začetna investicija res večja, ampak jo že v nekaj letih odplačate na račun tega, ker ne plačujete za izposojo opreme. Ko otrok opremo preraste, pa jo lahko naprej prodate kot rabljeno opremo. To je za vas tako zagotovo win-win situacija, saj finančno pridete boljše skoz (na daljši rok), otrok vozi novo in izpravno opremo, ki jo ima na voljo vedno.

Vsekakor je za otroka, v primeru, da ga jadranje na deski resnično navdušuje, veliko boljše, da ima svojo opremo. Kljub svoji opremi (če se odločite za ta korak), pa priporočamo, da otroka ne »silite« v šport in jadranje na deski takrat, ko imate vi čas, ampak mu pustite, da sam pokaže interes.

                                                                  

Kljub temu, da obstajajo šole in predvsem učitelji, ki resnično znajo delati z otroci, pa je po naših izkušnjah ravno tako veliko takih, ki nimajo prepotrebnih pedagoških znanj in otroku podati vsebine, primerne njegovi starosti. Predvsem za mlajše otroke je jadranje na deski, igra. Pustite jim igro in le-to popestrite s številnimi domislicami in jim tako približajte šport. Tukaj vam veliko idej lahko ponudi splet, seveda pa lahko vedno za nasvet vprašate nas in z veseljem vam podamo nekaj idej in izkušenj, kako smo našim otrokom mi predstavili ta šport.