Nasveti pri nastavitvi opreme - 1.del

Poletje se približuje koncu in s svetlobno hitrostjo se približuje pisana jesen. Za marsikoga že sama pestrost barv predstavlja najlepši letni čas, saj so dnevi lahko še vedno zelo lepi, topli in sončni, ne pretirano vroči, morje pa lahko tudi še do konca oktobra vztraja z zadovoljivimi temperaturami.

Nas surfače pa poleg zgoraj omenjenega navdušuje še pestra paleta vetrov – od toplih izjemnih jugov ter nekoliko bolj svežih in močnih burij do vztrajnih zahodnih vetrov. Ker gre ponavadi za nekajdnevne vetrovne pakete, se lahko kaj hitro zgodi, da na vodi preživimo več časa kot poleti. In tudi bolj intenzivno – če seveda poletje preživimo povečini ob jadranskih maestralih.

Pri kvaliteti surfanja igra poleg naše telesne pripravljenosti in znanja veliko vlogo tudi sama oprema. Pogosto opažamo, da vas veliko na račun ne najboljših nastavitev jadra, zank, smernika in ostalih »malenkosti« pogosto ne uspe izkoristiti vseh pogojev in pridete iz vode prehitro – bodisi zaradi utrujenosti ali pa zaradi pomanjkanja (slabega izkoristka) vetra.
 
Prva dilema je, na katero višino postaviti lok. Višina je odvisna od tega, kaj želite od samega jadra in vožnje: Voziti v »overpower« pogojih in imeti večji nadzor nad jadrom? Ali želite večji »power«?

Ena izmed največjih polemik se dogaja okoli zank za trapez: Katero dolžino voziti? Opažamo, da ima zelo veliko ljudi pomisleke nad dolgimi trapeznimi zankami. Veliko vas je takih, ki prisegate na kratke zanke, da imate »jadro pod kontrolo«, vendar kratke zanke na koncu pomenijo le, da imate precej krajši reakcijski čas in odziv na spremembe.
 
Odgovore na zgornja vprašanja in še več kratkih nasvetov najdete v spodnjem videu, v katerem vam Jem Hall poda nekaj kratkih, lahkih in nadvse koristnih nasvetov.