Mala šola Winga



Predstavitev športa in prvi koraki


Jadranje s krilom je povsem nov šport, ki se eksponentno hitro razvija.

Ima velik domet, saj se ga zaradi enostavnosti in varnosti izvajanja lahko nauči prav vsak.

Predvsem je izjemno nezahteven v smislu izbire prostora, kjer ga bomo izvajali.

Lahko se s krilom igramo na plaži, se vozimo z rolko, rolerji, drsalkami, smučmi in nenazadnje, za kar je v osnovi namenjen, na vodi. Potrebujemo samo krilo, prevozno sredstvo pa si izbiramo sami.

Za začetno spoznavanje se najprej učimo na kopnem in nato na vodi začnemo s sup desko, s pomočjo katere spoznamo osnove. Kasneje ko osvojimo potrebno znanje, pa uporabimo hidrofoil, ki nam omogoča tisto pravo, zabavno, igrivo jadranje. V primerjavi z jadranjem na deski in kajtanjem sta učenje in napredek neprimerljivo hitrejša, lažja in varnejša. Primeren za vse generacije od 7 do 99 let.




Na ledu




Na snegu





Na rolki





Seveda imajo prednost pri napredku tisti, ki so že spoznali vetrovne športe. A ne glede na to, to ni ovira ali pogoj, da se tudi vi ne bi začeli uspešno ukvarjati s tem športom.
Verjamemo, da bo zaradi nezahtevnosti pogojev, jakosti vetra in izbire prostora hitro postal olimpijski šport.
V naslednjem poglavju vam bomo z veseljem podali preproste korake in nasvete za lažje učenje in hitrejši napredek. 





Kako začeti? Igraj se z vetrom

Prvi korak je enostavno, preprosto igranje s krilom na kopnem.
Najboljši veter je med 8 in 15 vozli.
Na kopnem se naučimo rokovanja s krilom. Morda se sliši trapasto, a na kopnem se naučimo ravnati s krilom: obračanja krila, vrtenje krila, nevtralni položaj krila, kako krilu dati moč in kako mu jo odvzeti.
Predstavljajte si, da v rokah držite večje papirnato letalo. Kamor ga boste usmerili, tja bo šlo.






Opis opreme:



Oprema:

Krilo

  1. Sprednji rob/leading edge
  2. Zadnji rob/railing edge
  3. Leva konica krila/wing tips
  4. Desna konica krila/wing tips
  5. Ročaji za upravljanje na srednji napihljivi tubi/tearing handles
  6. Ročaj za nevtralni položaj/eutral handle (tu pripnemo tudi varovalno vrvico/leash, ki povezuje našo roko in krilo)


Hidrofoil deska s smernikom in aviončkom


1. Stojišče in nedrseča podloga

2. Pin za pripenjanje varnostne vrvi
3. Preventivni ventil mora biti za transport vedno odprt
4. Ročaj za lažje prenašanje deske
5. Utori za povezavo med desko in hidrofoilom

Foil


1. Sprednje krilo / Front wing

2. Zadnje krilo – stabilizator
3. Trup / fusslage
4. Noga ki povezuje trup s smernikom / mast foot
5. Smernik / mast
6. Povezovalni del smernika in deske / top mast

Tlačilka Varovalna vrv/ leash






Osnovni koraki upravljanja s krilom na kopnem

Priprava Krila
Za pripravo krila najdemo primeren, čist prostor in si pripravimo obtežitev za krilo, ki jo bomo potrebovali, da nam veter ne bo odnesel krila, ko bo le-to napihnjeno. Postavimo se s hrbtom proti vetru in raztegnemo krilo. Krilo obrnemo na hrbet, tako da je ventil obrnjen proti nam,  ga povežemo z vrvico na tlačilki in začnemo s tlačilko napihovati krilo. Napihnemo ga do določene mere, ki jo priporoča proizvajalec. Ko je krilo napihnjeno, ga ne obračamo, temveč ga pustimo ležečega na hrbtu in ga obtežimo. Obtežimo ga lahko s plastenkami vode ali vrečami, napolnjenimi s peskom. Tako nam veter ne bo odpihnil krila, tudi če gremo na kavo.



Obračanje krila 
H krilu pristopimo s privetrne strani, tako da smo obrnjeni s hrbtom proti vetru. Krilo obrnemo tako, kot bi želeli zavrteti krilo, tj. tako da z eno roko primemo za ročaj na glavnem robu napihljive komore (tube), z drugo roko pa na sredini tube ter ga zavrtimo, tako da z drugo roko potisnemo krilo navzdol, vse dokler se ne obrne. Pri tem roko, s katero držimo zanko, držimo visoko in je ne premikamo.  Večje kot je krilo in močnejši kot je veter, več sile bomo potrebovali, da ga obrnemo. Pri tem ga ne smemo izpustiti iz rok.  Ta obrat krila nam bo še kako prav prišel na vodi. Zdaj ko smo krilo obrnili, je čas za nevtralni položaj. Višjim ljudem bo zaradi večje ročice malo lažje.

Nevtralni položaj
Obrnite se s hrbtom proti vetru in krilo z eno roko primite na sprednjem robu za ročaj, ki je na sprednjem robu napihljivega krila. Tako bo lahko veter omogočal krilu vzgon, da bo le-to lebdelo v zraku. Temu pravimo nevtralni položaj. V nevtralnem položaju lahko krilo brez večjega napora držite v rokah, saj se krilo v tem položaju ne upira vetru. V tem položaju se lahko sprehajate kamorkoli želite. Sprehod proti vetru, z vetrom, poševno na veter, kamor želite. Nevtralni položaj nam omogoča, da lahko v miru prinesemo desko do vode, si jo v vodi mirno pripravimo, vstanemo na desko.





Nevtralni položaj na deski, ki je enak kot na kopnem.




Pridobivanje sile s pomočjo krila

Za pridobivanje sile moramo krilo postaviti iz nevtralnega položaja v pravokotni položaj glede na nevtralni položaj. Za držanje zank uporabljamo nadprijem.To naredimo tako, da s prosto roko primemo zanko, ki je najbližja zanki nevtralnega položaja.Takrat lahko nevtralni položaj spustimo in z isto roko, s katero smo držali nevtralni položaj, primemo za nižjo zanko, tako da sta roki vertikalno vzporedni. To je pravilen prijem prečne tube ali loka, s katerim bomo krilo lahko obrnili pravokotno in po potrebi zajeli silo vetra.Pomembno je, da je zgornja roka visoko, s spodnjo roko pa potisnemo krilo navzgor tako, da sta roki horizontalno vzporedni. Takrat krilo ne bo zajemalo sile vetra.




Če pa obračamo zadnji rob krila pravokotno s tlemi ali vodo, bo generiralo večjo silo.  Če želimo neželeno, povečano silo izničiti, enostavno popustimo pritegovanje spodnje roke. S tem se bo krilo dvignilo in zajelo manjši kot vetra ter bo posledično ustvarjalo manjšo moč.Priporočamo, da vadite na kolenih, kar vam bo pomagalo pri kasnejši uspešni izvedbi v vodi.Predvsem pa vadite, igrajte se na rolki ali rolerjih; zagotovo vam bo prišlo prav na vodi, saj je krmiljenje enako. Tako boste prenesli spomin z rolke na vodo in vam bo veliko lažje, vaš napredek pa bo neznatno hitrejši.Igrajte se na kopnem, kolikor se lahko, saj vam bo vsaka malenkost prišla prav na vodi. Pritegujte krilo, popuščajte krilo, vrtite krilo nad glavo, menjajte roki … Zapomnite si: To je otroška igra, uživajte! ☺


Osnovni koraki upravljanja s krilom na vodi
Zdaj je čas, da vse, kar smo se naučili na kopnem, prenesemo na vodo.Začeli bomo z vajami na supu.Za uspešno jadranje v veter potrebujemo sup, ki ima integrirano srednjo kobilico.Priporočeno je tudi, da za vsak slučaj privežete veslo na sup.

Vaje na supu



Preden se odpravite na vodo, se podrobno pozanimajte o konfiguraciji obale in smeri vetra. Izberite primerno jakost vetra, in sicer med 13 in 18 vozli.To vam bo prišlo prav, saj vas bo v prvih vožnjah odnašalo z vetrom. Dobro premislite in predpostavite, kam vas bo veter odnesel. Na podlagi predvidevanja si boste lažje izbrali točko pristanka, ki mora biti prijazna in varna za izstop na kopno. Izberite si primeren sup velikosti, ki bo ustrezala vaši teži. Večji kot je sup, večja bo vaša stabilnost.

Opis postopka prehoda v vodo:
  • sup in krilo nosimo skupaj,
  • vsakega v eni roki,
  • sup naj bo na privetrni strani in krilo na zavetrni,
  • ko pridemo do vode, sup postavimo v vodo in krilo držimo v zraku,
  • sup usmerimo proti vetru,
  • pokleknemo na desko, 
  • krilo držimo visoko.
Ne pozabite vaj na kopnem, zdaj vam bodo prišle še kako prav. Ko ste pripravljeni z občutkom postavite Krilo iz horizontalnega v vertikalni položaj, pravokotno na vodo. Bodite natančni  in usmerite Krilo proti vetru, v smer kamor želite iti in počasi pritegujte Krilo. Začutili boste silo upora krila proti vetru in že se boste začeli premikati. Čestitamo, jadrate s krilom! Nekaj časa vadbe na kolenih vam bo pomagalo ohranjati ravnotežje in dobiti občutek za jadranje v bočnem vetru. Naslednji korak je vstajanje. Za vstajanje smo namensko izbrali veliko sup desko na kateri vam bo lažje ohranjati ravnotežje.


Opis vstajanja:
  • začetni položaj je na kolenih
  • postavite bodočo zadnjo nogo nazaj
  • prednjo nogo pa v globok počep
  • naslonite se na zadnjo nogo
  • s sprednjo nogo sledite vstajanju zadnje noge in vstanite (Vadba na kopnem je priporočljiva)
Te spretnosti so ključne za vstajanje. Ko ste vstali ponovite vajo postavitve Krila iz horizontalnega v vertikalni položaj, pravokotno na vodo. Bodite natančni  in usmerite Krilo proti vetru, v smer kamor želite iti in počasi pritegujte Krilo. Začutili boste silo upora Krila proti vetru in že se boste začeli premikati. Bolj ko boste pritegovali Krilo k sebi in naprej in nazaj bolj uspešno bo vaše jadranje v veter. Jadranje s Krilom na Sup deski zahteva veliko spretnosti in pogojev,  zato ne bodite v nekaj neuspelih poizkusih razočarani. Vzemite vadbo kot igro!  Veliko lažje je pridobivati višino s hoidrofoil desko o v naslednjem poglavju. kateri boste zvedeli več v nadaljevanju...

Uporaba Hidrofoila

Uporaba hidrofoila bo nadgradilo vaše dosedanje znanje ter vam povečalo možnosti in zmogljivosti uporabe vašega krila. Hidrofoil nam omogoča znatno zmanjšanje upora in površinske napetosti. Posledično izjemno pridobimo na pospeških, hitrosti, okretnosti, in izjemen kot jadranja proti vetru. Zaradi teh dejavnikov s Hidrofoil desko potrebujemo v primerjavi s Sup-om znatno šibkejši veter. Za tiste ki nikoli niso imeli izkušnje s hidrofoilom priporočamo najprej učenje za čolnom. Tu se boste seznanili kako se dvigniti nad vodo, kako ohranjati ravnotežje, zavijanja in ravnotežnega položaja telesa. Ko boste osvojili to spretnost ste pripravljeni, da samostojno poizkusite s krilom in hidrofoil desko skupaj. Način potek vstajanja in upravljanja s Krilom je enak kot pri vseh dosedanjih opisih. Za začetek je najbolje da izberete čim večji avijonček 1900cm2 – 2200cm2 saj vam bo nudil velik vzgon in počasno hitrost. Te velikosti so najboljše za razmere šibkega in zmernega vetra. V kolikor ste v dvomih izbire, nas takoj kontaktirajte. Pri prenašanju krila in hidrofoila ju držite narazen tako da krilo držite visoko, hidrofoil pa poševno. S tem preprečite stik krila s hidrofoilom in preprečite poškodbe.





Štart s hidrofoilom



  • sedite na kolena
  • vstanite
  • najdite ravnotežen položaj stopal
  • usmerite Krilo v smeri jadranja
  • pomaknite boke nazaj
  • pritegnite krilo

To so začetni koraki in če jim boste sledili se boste začeli dvigovati nad vodo. V kolikor se dvigujete prehitro , takoj porinite boke naprej proti špici deske. S tem boste dosegli prekinitev dvigovanja in spustili se boste spet na gladino. Torej, moramo najti pravilen položaj in gibanje bokov za udoben dvig in ravnotežen položaj.

V kolikor padete poskusite držati krilo stran od hidrofoila v nevtralni poziciji da ga ne poškodujete. V kolikor se zabavate daleč od obale, sam, je priporočljivo imeti s seboj rip-stop da lahko krilo na licu mesta zakrpate.

Običajno je za uspešno jadranje s krilom na hidrofoilu potrebno med 20-25 ur vadbe. Naj vas nič ne odvrne od najboljše zabave .

Ko končate pa "parkirate" desko in krilo kot je na sliki.



Avtor teksta: Jernej Privšek