Kratice in okrajšave v svetu windsurfa

PWA, EFPT, IWA, T293, itd. so kratice in okrajšave, ki jih marsikomu, ki je nekoliko bolj vpet v jadranje na deski, ni potrebno posebej pojasnjevati, veliko pa vas je takih, ki ob njih le skomignete z rameni. Sedaj ste že uganili, da so kratice povezane z jadranjem na deski….katera kaj pomeni, koga predstavlja in vse ostalo kar vas zanima pa v nadaljevanju….

Seveda vseh kratic in zvez je preveč, da bi vam jih predstavili in vas lahko motivirali, da preberete prispevek do konca. Spodaj tako podajamo le nekaj najpomembnejših in najpogosteje izpostavljenih…

 

PWA


PWA je verjetno najbolj znana kratica, ki je povezana z jadranjem na deski. Pomeni Professional Windsurfers Association oz. po slovensko bi to prevedli v Združenje profesionalnih jadralcev na deski. Združenje profesionalnih jadralcev na deski (PWA) predstavlja tisto najboljše kar jadranje na deski premore in predstavlja. Njegovi sedanji in pretekli člani so najboljši jadralci na svetu. PWA predstavlja šport na najvišji tekmovalni ravni, se trudi izboljševati in narediti jadranje na deski boljše in bolj dostopno za vse nas.

PWA organizira in vodi strokovne dogodke, oblikuje nova pravila za šport, pomaga spodbujati rast športa, krepiti prijateljske vezi med obstoječimi združenji, razredi in disciplinami jadranja na deski ter zagotavljati podporo in storitve za vse jadralce na deski.

                                                                     

Najbolj so znani po svoji PWA tekmovalni turneji, ki zajema ponavadi 10 – 15 tekem na najvišjem rangu iz disciplin slalom in wave.

V letu 2022 so načrtovana še naslednja tekmovanja:

  • Israel (Slalom 5*) - Late June
  • Croatia (Slalom 3*) - 4th-9th July
  • Gran Canaria (Wave 5*) - 9th-17th July
  • Fuerteventura (Slalom 5*) - 28th July - 6th August 
  • Tenerife (Wave 5*) - August TBC
  • Klitmøller (Youth World Cup) - 11th-17th September
  • Sylt (Grand Slam 7*) - 23rd September - 3rd October
  • Lake Garda (Slalom 5*) - October TBC
  • Japan (Slalom 5*) - 11th-16th November

Nam najbližje bodo prisotni v začetku julija na Bolu (otok Brač), kjer bomo tudi mi.

Več o PWA pa si lahko preberete tukaj: https://www.pwaworldtour.com/ 

Poleg vseh informacij o tekmah, članih, itd…si lahko preberete tudi zanimive intervjuje, ogledate različne videe in ostale napotke, ki vam bomo pomagali vaše znanja jadranja na deski še nekoliko nagraditi.

EFPT


European Freestyle Pro Tour (EFPT) oz. Evropska pro turneja prostega sloga je bila ustanovljena leta 2003 z namenom vzpostavitve evropske turneje jadranja na deski, ki evropskim jadralcem na deski omogoča, da zapolnijo vrzel med evropskim nivojem in surfači iz tujine. Disciplina, ki jo izvajajo pod okriljem EFPT je zaenkrat le prosti slog (t.i. freestyle). To je mogoče izvajati na vsakem vetrovnem jezeru in plaži, ki ju najdete v Evropi.

EFPT je podprt s strani IFCA, kar pomeni, da zmagovalec turneje predstavlja uradnega evropskega prvaka iz deskanja prostega sloga. Skupnost EFPT medtem sestavlja več kot 500 prijavljenih surfačev. Dogodki pa so se do zdaj odvijali v 11 evropskih državah.

                                                       

V letu 2022 je v kategoriji prostega sloga napovedanih 8 tekem v Evropi in ena v Braziliji. Nam najbližje so se ustavili v Trstu (med 9.-12. junijem) in na Nežiderskem jezeru v Avstriji (konec aprila).

Vse informacije, dogodke in kar vas zanima v povezavi z EFPT si lahko ogledate tukaj: https://efpt.net/

 

IFCA


To kratico smo omenili že pri prejšnjem poglavju in predstavlja International Funboard Class Association (IFCA). IFCA je krovna organizacija svetovnega jadranja na deski, ki ima pravice do podelitve naslovov svetovnega in celinskega prvaka. IFCA je sodelovala pri razvoju vseh funboard disciplin – slalom, prosti slog in hitrostno jadranje na deski in organizira prvenstva po vsem svetu.

IFCA je bila ustanovljena leta 1985 z namenom, da olajša in skuša omogočiti vsem surfaškim navdušencem možnosti za jadranje na deski in tekmovanja na cenovno dostopnih, vzdržljivih in identičnih proizvodnih deskah, kot jih vozijo profesionalci.

                                                                                         

IFCA se osredotoča na:

  • zagotoviti uvodne izkušnje s tekmami za vse jadralce na deski, ki želijo začeti tekmovati in se razvijati kot tekmovalci;
  • organizacijo vseletnih dogodkov, katerim se lahko pridružijo surfači vseh starosti, se učijo, tekmujejo in doživljajo šport;
  • obveščanje članov o zadevah, ki zadevajo različne razrede jadranja na deski;
  • zagotavljanje smernic za vodenje dogodkov v podporo svojim organizatorjem.
Več o IFCA si lahko preberete tukaj: https://www.ifcaclass.com/

 

IWA


International Windsurfing Association (IWA) oz. Mednarodna zveza za jadranje na deski je združenje, katere glavne naloge so:

  • Razvoj jadranja na deski po vsem svetu
  • Zastopana interesov članov
  • Trženje in promocija
  • Vzpostaviti globalne konkurenčne strukture
  • Delujte kot komunikacijsko vozlišče
  • Vzpostavljanje visokih standardov na mednarodnih regatah
  • Izgradnja svetovne celostne podobe za šport
  • Izobraževanje
  • Delovanje za krepitev povezav med razredi
  • Reševanje navzkrižja interesov
                                                                        

Na kratko bi lahko rekli, da je vloga IWA da povezuje, pomaga in služi razvoju in krepitvi jadranja na deski na vseh nivojih.

Več o IWA si lahko preberete tukaj: https://internationalwindsurfing.com/

 

ISAF


International Sailing Federation (ISAF) oz. Mednarodna jadralna zveza je svetovno vodilno telo za jadralski šport, ki ga uradno priznava Mednarodni olimpijski komite (MOK).

                                                                                                    

ISAF je odgovoren za sledeče:

  • promocija športa na mednarodni ravni;
  • vodenje jadranja na olimpijskih in paraolimpijskih igrah;
  • razvijanje regatnih pravil jadranja in pravil za vsa jadralska tekmovanja;
  • usposabljanje sodnikov, sodnikov in drugih administratorjev;
  • razvoj športa po vsem svetu;
  • zastopanje jadralcev v vseh zadevah v zvezi s športom.

 

T293


Techno 293 je tekmovalni razred, ki je namenjen mlajšim tekmovalcem in je priznan s strani Mednarodne jadralne zveze. Zasnova je bila izbrana za jadranje na deski za mladinske olimpijske igre. Običajno se uporablja kot predhodni korak do olimpijskega razreda RS:X. V tem razredu tekmovalci tekmujejo z desko One Design Techno 293 in jadrom kvadrature, ki je določeno za vsako starostno skupino. 

                           

 

RS:X


RS:X je razred jadranja na deski, ki ga je ISAF izbral za zamenjavo razreda Mistral One Design za poletne olimpijske igre 2008. Disciplina je podobna kot formuli windsurfing – predvsem v tem, da je oprema zasnovana tako, da omogoča jadranje na deski v slabih in zmernih vetrnih razmerah.

RS:X je nastal kot rezultat uspešne ponudbe podjetja NeilPryde za dobavo enotne opreme za jadranje na deski za olimpijske igre 2008 na Kitajskem. RS:X je bil zasnovan leta 2004 in je šel v proizvodnjo leta 2005.

                                                     

Oprema RS:X vključuje desko s sredinsko kobilico in jadro določene velikosti. Deska meri 286 cm v dolžino in 93 cm v širino.

Od poletnih olimpijskih iger 2024 je bil razred IQFoil izbran za zamenjavo RS:X.

 

iQFoil


iQFoil je razred jadranja na deski, ki ga je ISAF izbral za zamenjavo RS:X za poletne olimpijske igre 2024. Disciplina je podobna formuli, vendar je opazna razlika v tem, da jadralci uporabljajo samo eno jadro. Oprema – deska, jadro, foil in ostalo je tako v celoti določeno in definirano. Velikost jadra je 9m2 za moške in 8m2 za ženske. Posebnost iQFoil razreda je, kot že samo ime pove, uporaba hidrofoila, ki omogoča, da se deska dvigne nad vodo in tako zmanjša trenje. Predvsem pri šibkejšem vetru tako omogoča hitrejšo in bolj atraktivno vožnjo oz. »letenje« nad vodo.

                                                              

 

Zgoraj naštete kratice in imena so zgolj tista, ki so v svetu jadranja na deski najpogosteje v uporabi. Seveda pa to niso vse. Ali smo pozabili na katero, ki bi jo res morali dodati na seznam?