Podaljški

Podaljšek je še en izmed delov surfaške opreme, brez katerega si ne moremo predstavljati jadranja na deski. Na trgu obstaja ogromno različnih podaljškov, ki se razlikujejo tako po debelini, dolžini in materialih kot sistemu vpetja na zglob. In seveda so očitne tudi cenovne razlike. Kateri pa je pravi podaljšek za vas?

Dve najpomembnejši lastnosti, ki določata, kakšen podaljšek potrebujemo, sta debelina in dolžina podaljška, ki sta odvisni od jadra in jambora, ki ga uporabljamo za izbrano jadro. Pri jadrih z manjšo kvadraturo (do cca. 5 m2) se dandanes uporablja skoraj samo še jambore RDM (»skinny« oz. stanjšane), kar pomeni, da če uporabljate podaljšek v kombinaciji z jamborom RDM, potrebujete tudi podaljšek RDM (stanjšani). Jambori SDM s standardnim premerom pa potrebujejo tudi podaljšek SDM (standardni). Podaljšek RDM (stanjšani) ima premer cevi 32 mm, podaljšek SDM (standardni) pa 48 mm. 

                                                                                                                  

                                                    RDM (stanjšani) podaljšek                                                               SDM (standardni) podaljšek

Sama dolžina podaljška je odvisna od tega, koliko nam manjka, če od dolžine jambora odštejemo dolžino jadra po jamboru.. Razlika predstavlja dolžino, ki jo moramo nadoknaditi s podaljškom, da lahko jadro ustrezno sestavimo. Pri jadrih imate tudi napisano, kakšna je dolžina po jamboru (npr. 448 cm, kar pomeni, da potrebujete jambor dolžine 430 cm in podaljšek dolžine nad 18 cm), ali pa celo, kakšna je priporočena dolžina jambora in podaljška (430 + 18 cm). Predvsem pri »wave« in »freestyle« jadrih, ki imajo vario top, lahko seveda uporabljate tudi daljše jambore, kot so predvideni za jadro. Vendar je pri tem pomembno, da z vario topom ustrezno regulirate višino, tako da spodnji rob jadra čim bolj približate spodnjemu robu podaljška ali pa pete. 

Podaljški so na voljo v različnih dolžinah. Najbolj pogoste dolžine so: 15 cm, 30 cm, 45 cm. Za najbolj optimalno nastavljeno jadro priporočamo, da dolžine jambora in podaljška ustrezajo navodilom proizvajalca jadra. Oz. drugače povedano, uporabljajte dolžino jambora, ki ga priporoča proizvajalec jadra, potrebno razliko pa nadomestite z ustreznim podaljškom.

Sedaj, ko veste, kakšno širino in dolžino podaljška potrebujete, je naslednja pomembna lastnost sam sistem vpetja podaljška v zglob. Če podaljšek in zglob med seboj nista kompatibilna, jadra ne boste mogli pripeti na desko, kar pomeni, da boste s kopnega opazovali ostale.

Najbolj razširjen sistem zglobov in podaljškov je »U-pin« sistem, obstaja pa tudi »double pin (US pin)« sistem. Zglob z »U-pin« sistemom je tisti, ki ima kovinski rilček dolžine okrog 7 cm in premera 1 cm, z eno ali dvema zarezama. Za »U-pin« sistem zgloba potrebujete podaljšek, ki ima na sredini »luknjo« malenkost večjega premera (cca. 1 cm), znotraj podaljška pa je zatič, ki se zapne za zarezo na zglobu.

                                                                           
                                                              U-pin zglob                                                                          Podaljšek z U-pin sistemom vpetja

»Double pin (US pin)« sistem ima na dveh straneh zgloba po en zatič, ki se zapne v stranske luknje na podaljšku. Tudi ta sistem ste zagotovo že videli, vendar je manj razširjen kot »U-pin« sistem.

                                                                              

                                                Double pin zglob (US sistem)                                                  Podaljšek z double pin (US sistem) sistemom vpetja

Sedaj imate na voljo skoraj vse pomembne informacije, ki jih potrebujete za nakup ustreznega podaljška. Ostaja le še material, iz katerega je podaljšek narejen. Večina uporablja podaljške, ki so narejeni iz aluminija.

V zadnjih letih pa s svetlobno hitrostjo na trg prodirajo karbonski podaljški. Po sami trpežnosti in zanesljivosti so karbonski podaljški enakovredni tistim iz aluminija. Največja prednost karbonskih podaljškov je teža, saj je karbonski podaljšek dolžine 45 cm za več kot 40 % (cca. 400 gramov) lažji od aluminijastega iste dolžine. Slabost karbonskih podaljškov pa je seveda cena, saj za ceno karbonskega podaljška dobite kar dva aluminijasta. Tistim, ki želite z opremo dosegati meje in vam je pomemben vsak gram, priporočamo uporabo karbonskih podaljškov. Večina povprečnih in naprednih uporabnikov pa je popolnoma zadovoljna z aluminijastimi podaljški.
 
                                       
                                         Aluminijasta cev podaljška                                                                                                     Karbonska cev podaljška



Priporočamo redno ustrezno pregledovanje podaljškov, prav tako vzdrževanje in menjavo na nekaj let (cca. na 5–7 let, če lepo skrbite za njih). Zaradi obrabe priporočamo menjavo napenjalne vrvi na podaljšku na 1–2 leti (oz. 30–50 surfaških dni). Kljub temu da so podaljški narejeni iz nerjavečega materiala in zelo trpežne plastike, s časoma nekateri vitalni deli izgubijo na trdnosti. Pojavijo se lahko mikrorazpoke, zaradi katerih podaljšek popusti.