Telesna pripravljenost

Jadranje na deski je izjemno priljubljena in sproščujoča aktivnost in veseli smo, da je to šport, ki je dostopen čedalje širšemu krogu ljudi. Nova oprema je za marsikoga še vedno velik finančni zalogaj, a z rabljeno postane vse veliko dostopnejše. Medtem ko večino pozornosti pred sezono in med njo posvečamo opremi, pogosto pozabimo na telo in pripravo le-tega v predsezoni ter regeneracijo po vsakem windsurf sessionu. Dobra telesna pripravljenost pomeni hitrejšo regeneracijo in več surfarije, ki bo še toliko boljša!

V nadaljevanju bomo na kratko predstavili nekaj izhodišč, kako lahko izboljšate svojo telesno pripravljenost, brez da bi vam to vzelo preveč časa. Vsekakor telesne aktivnosti ne priporočamo le za potrebe surfanja, ampak za splošno zdravje.

Za ustrezno (povprečno surfaško) telesno pripravljenost ne potrebujete vsakodnevnega nekajurnega fitnesa in osebnega trenerja. Za rekreativne športnike bo za začetek čisto dovolj, če si vsak dan vzamete pol ure zase in delate na moči in ravnotežju. Vse to lahko opravite kar doma v stanovanju ali pa pred hišo na travniku.

Med surfanjem je najbolj obremenjen zgornji del telesa – torej mišice trupa, hrbta in rok. Seveda trpijo tudi mišice nog, tako med vodnim štartom kot samo vožnjo, zato tudi na te ne smemo pozabiti.

V nadaljevanju ne bomo predstavljali samih vaj in programov, saj lahko vse poiščete na spletu, kjer je bolj strokovno napisano/predstavljeno in prikazano. Tistim, ki imate doma različne pripomočke (uteži, elastike), seveda priporočamo, da jih uporabljate, hkrati pa ne pozabite niti na klasične sklece.

Predsezona...

Priporočamo vam, da se malo poglobite v različne vaje. – Prepričani smo, da boste našli dovolj raznolikih vaj, ki bodo prispevale k vaši boljši telesni formi in počutju. Pomembno je, da se ne osredotočate zgolj recimo na bicepse, ampak sorazmerno na čim več mišic.

30 sklec, 50 trebušnjakov (+ 50 hrbtnih trebušnjakov), nekaj 10 počepov in poskokov so številke, do katerih lahko v nekaj dneh ali pa tednih pride z nekaj volje vsak. Opazili boste, da se je vaš čas na vodi podaljšal, utrujenost zmanjšala, tehnika pa se bo ravno tako izboljšala, saj boste imeli v rokah nekoliko več moči in lažje zadržali jadro v pravilnem položaju. Seveda je potrebno začeti postopoma s številkami, ki ustrezajo vsakemu posamezniku, in nato počasi stopnjevati.
 
Ko naredimo nekaj vaj za moč, ne smemo pozabiti na vaje za ravnotežje. Na deski je to izjemno pomembno tako pri dvigovanju jadra in obratih kot med samo vožnjo v praktično vseh situacijah, v katerih se srečujemo zaradi valov, nenadnih sunkov vetra, pomanjkanja vetra in različnih (premajhnih) volumnov deske.

Pri vajah za ravnotežje sami priporočamo vaje na ravnotežnostni deski, saj ta nekako ponazarja ravnotežje na vodi. Hitre in hkrati umirjene reakcije so tiste, ki imajo pomembno vlogo pri jadranju na deski. Situacijo na ravnotežnostni deski si lahko še otežimo, in sicer tako da dodamo utež v le eno roko ali pa poskusimo loviti ravnotežje miže. Poleg ravnotežja boste močno okrepili tudi same sklepe, vezno tkivo in mišice, kar je ponovno izjemno pomembno za samo počutje, zdravje in telesno pripravljenost.

                                                                                           

Priporočamo vam, da malo prebrskate splet, kjer boste našli mnogo zanimivih vaj in prikazov z ravnotežnostno desko.

10 minut vaje na ravnotežnostni deski na dan je čisto dovolj, da boste že po nekaj dneh opazili razliko na vodi. Hkrati je to izjemno zabaven pripomoček tudi za otroke, saj je ne bodo spustili izpod nog. Priporočamo vam, da vse zgoraj opisano izvajate čez celo leto vsaj nekaj minut dnevno. Mesec ali dva preden se odpravite na vodo pa si vzemite še nekaj minut več in še dodatno okrepite telo. Prepričani smo, da boste sami sebi izjemno hvaležni.

Pri Rechargeu smo vrednost ravnotežnostne deske sami odkrili že dolgo nazaj. Že nekaj časa imamo v ponudbi svojo ravnotežnostno desko, ki je primerna za vse starosti in kot podporna vadba pri vseh športih. Seveda smo poudarek dali jadranju na deski in sta premer valja in širina deske takšna, da z njima kar se da optimalno ponazorimo ravnotežje, ki ga imamo na sami vodi


Na plaži....

Veliko strank nas sprašuje, kaj priporočamo za ogrevanje na plaži, tik preden se odpravimo v vodo. Medtem ko nekateri prisegajo na enourne teke in neskončna ogrevanja, si večina surfačev želi čim hitreje v vodo. Da, popolnoma vas razumemo in priznamo, da smo tudi mi pogosto taki.

Kljub vsemu pa je zelo pomembno, da svoje mišice vsaj malo aktivirate in ogrejete ter raztegnete sklepe in vezi. Ogrevanje je zelo pomembno predvsem takrat, ko se odpravljamo v bolj ekstremne in »overpower« pogoje, ko mora celotno telo že od tistega trenutka, ko se odpravite v vodo, delovati 100-%. Če se odpravljate v prijeten maestralček, ki piha z 10 vozli, vam seveda ogrevanje in aktiviranje mišic ne bo škodilo, a lahko to izvedete tudi med samo vožnjo po vodi.

Po končanem sessionu...

Po končanem sessionu smo, ko pridemo iz vode, pogosto »naviti« in nas bolijo predvsem mišice rok in trupa. Priporočamo vam, da mišice po surfanju, ko so še ogrete, še nekoliko raztegnete, saj bo regeneracija hitrejša. Pri rokah bi dodatno izpostavili še dlani, ki so zaradi loka pogosto polne žuljev in manjših poškodb.

Ker smo imeli tudi sami suho in razpokano kožo ob pogosti izpostavljenosti rok slani vodi, soncu in vetru, smo razvili posebno 100-% naravno kremo, ki je narejena posebej za windsurferje in je namenjena regeneraciji in izboljšanju prožnosti kože. Ker gre za 100-% naravno in organsko mazilo, ni primerno le za roke, noge, komolce, dlani in prste, ampak tudi npr. za ustnice. Kremo sami redno uporabljamo in jo priporočamo vsem, saj si boste tako vaše sessione še podaljšali in izboljšali, saj bodo žulji in druge poškodbe na rokah manjše, roke pa bodo hitreje pripravljene na ponovno držanje loka!