Patrik deske

 

Patrik Diethelm je ime, ki je v svetu jadranja na deski močno uveljavljeno in že dve desetletji predstavlja sinonim za dobro desko. Patrik, kot glavni oblikovalec za F2, je izdelal nekaj najbolj uveljavljenih modelov desk in dolgo časa postavljal standarde za ostale znamke.

Patrik je leta 2010 ustanovil svojo znamko desk, ki sliši na ime Patrik. Po kratkem tipanju trga se je Patrik v zadnjih letih dokončno uveljavil in še naprej postavlja standarde v konkurenci desk. Čedalje večje poznavanje imena, zaupanje strank in vrhunski rezultati v svetovnem pokalu so le nekateri izmed razlogov, zakaj čedalje več surfačev (ne le profesionalcev, ampak tudi povprečnih uporabnikov) zaupa Patriku.

Čeprav so vse deske dandanes že tako dovršene, da slabih modelov skoraj več ni, pa se Patrik od konkurence nekoliko razlikuje oz. lahko bi tudi rekli, da kar močno.



Patrik se od konkurence razlikuje z dvema zelo pomembnima lastnostma:

  • Oblike desk nekoliko odstopajo od konkurenčnih: praktično vse znamke že več kot desetletje sledijo trendom krajšanja in širjenja desk. Seveda to ni le modna muha, saj saj deske s krajšanjem in širjenjem postajajo okretnejše in hitreje zglisirajo. Te trende v veliki meri narekujejo tekmovalci – pri slalomu širša deska hitreje zglisira, pri »freestylu« pa širina omogoča večjo okretnost in lažje izvajanje trikov prostega sloga. Trenutni »freestyle« triki so bili še dobro desetletje nazaj na »sulicah« v veliki meri nedosegljivi. Tudi med amaterskimi uporabniki je »freestyle« oz. prosti slog čedalje bolj privlačen in s poceni letalskimi kartami do primernih lokacij tudi dostopen. Do določene mere so na račun tega razmerja med širino in dolžino deske bolj okretne in hitreje zglisirajo, vendar le do določene mere, saj sicer dosežemo nasprotni učinek. Patrik zagovarja malenkost daljše in ožje deske od konkurentov, saj so deske tako bolj stabilne in lažje vozne. Nekoliko daljše in ožje deske boljše držijo smer, pri obratih so bolj stabilne in surfači jih lahko tako manj obremenjujejo. Posledično je vožnja stabilnejša, hitrejša, lahkotnejša in lepša, s čimer pa se konec koncev tudi izničijo prednosti, ki jih imajo krajše in širše deske.
  • Razmerje karbon - cena deske: karbon igra pomembno vlogo pri vseh športnih produktih, pri katerih so pomembne vzdržljivost, nizka teža in trdnost. Tako kot si avtomobilske in letalske industrije ne moremo več predstavljati brez karbona, tako je tudi z jadranjem na deski. Pri izdelavi desk gre za razmerja med stopnjo karbona in steklenih vlaken (ter tudi drugih materialov, ki pa so za nas v tem blogu trenutno zanemarljivi). Več (plasti) karbona kot ima deska, boljše prenaša vse sile, ki nanjo delujejo med samo vožnjo. Večje je razmerje karbona v primerjavi z ostalimi materiali, lažja je deska in posledično tudi hitrejša, kar se močno pozna pri samem obnašanju le-te v vodi. Karbon pa je tudi zelo drag material, česar se proizvajalci zavedajo in so z njim posledično zelo varčni. Za surfače je zagotovo ena izmed težjih stvari, če prehitro obsedijo na plaži zaradi zlomljene deske. Pri Patriku tako stavijo na občutno večje količine karbona v primerjavi s konkurenco, vendar so s končno ceno čisto primerljivi z ostalimi top znamkami. Za isti denar tako dobite lažjo, hitrejšo in okretnejšo desko!




Razmerje med trdnostjo in težo deske je tako močno na strani Patrika v primerjavi z ostalimi proizvajalci. Če temu dodate še končno ceno ter vozne lastnosti njihovih desk, ste že dobili odgovor na vprašanje, zakaj Patrik.

Patrik je nekoliko poseben tudi zaradi svojega pristopa in odprtosti do uporabljenih tehnologij, materialov in postopkov pri izdelavi same deske. Tisti, ki ste si vzeli nekaj minutk, da ste preleteli njihovo spletno stran, ste pogosto komentirali, da je na strani vsak model tako natančno predstavljen,, da strokovnih vprašanj sploh nimate.

Vse pogosteje opažamo, da se tisti, ki so se odločili za Patrika, po letu ali dveh vračajo po novega Patrika oz. le še širijo svojo floto Patrik desk.

Če se odločate za nakup deske ali pa se le poigravate s to mislijo, je močno na mestu vprašanje, v čem, kako in zakaj je Patrik (ali pa kateri drug proizvajalec) boljši/slabši od konkurence. Pravzaprav je to edino vprašanje, ki si ga je potrebno zastaviti pred nakupom deske. Seveda pa je končen nakup precej odvisen od naših želja, stila vožnje in čistega dejstva, da Patrik nekomu »paše na noge«, drugemu pa ne. Le na deski, na kateri se boste počutili udobno in sproščeno, boste lahko svoje znanje nadgradili in v vožnji kar se da uživali.

Tisti, ki želite svoje znanje o Patrik deskah poglobiti ali pa le natančno preučiti kakšen določen model, pa lahko o njih najdete na tej povezavi.


Predstavitev Patrik desk 2020: